Bieganie to samo zdrowie, a dodatkowo idealny sposób na schudnięcie i poprawę kondycji – a przynajmniej wtedy, kiedy uprawia się je w prawidłowy sposób i unika pewnych błędów. Niewłaściwe bieganie może być bowiem nie tylko nieskuteczne, ale nawet groźne dla zdrowia.

Podstawowym błędem jest oczywiście niewłaściwy dobór tempa – zwłaszcza na początku biegania. Rozpoczęcie biegu od szybkiego sprintu powoduje szybkie zmęczenie i w efekcie pokonanie znacznie mniejszego dystansu, przez co trening jest mniej skuteczny. Z tym wiąże się konieczność wykonania rozgrzewki – bieganie bez uprzedniego wykonania kilku wymachów nogami i rękami jest szkodliwe dla zdrowia i może skończyć się kontuzjami narządów ruchu. Niezdrowe jest także bieganie ze zbyt dużą intensywnością i dochodzenie do skraju wyczerpania.

Kolejny powszechny błąd to niedostosowanie stroju do warunków pogodowych. Biegając przy niskiej temperaturze na zewnątrz należy pamiętać o ciepłym ubraniu, a szczególnie chronieniu głowy, dłoni i stóp. Zaniechanie tego może powodować katar, choroby płuc, a nawet odmrożenia. Przy oblodzeniu szczególną uwagę należy z kolei na obuwie. Z drugiej strony, bieganie przy wysokiej temperaturze w zbyt grubych ubraniach może skończyć się przegrzaniem organizmu lub udarem słonecznym. Z kolei zbyt skąpy ubiór może stać się przyczyną oparzeń od słońca. Z tego względu, przy wyjątkowych upałach najlepiej jest w ogóle nie biegać w dzień – lepszym pomysłem jest uprawianie tego sportu wczesnym rankiem, późnym wieczorem lub wręcz w nocy. Podczas biegania w gorące dni pamiętajmy o nawodnieniu organizmu – zbyt mała ilość płynów może skończyć się groźnym dla zdrowia odwodnieniem.

Leave a Reply