Wielu z nas zastanawia się, który z tych popularnych sportów ma lepszy wpływ na nasze zdrowie – jazda na rowerze czy bieganie? Współczesna medycyna nie dostarcza dokładnej odpowiedzi na to pytanie, jednak badania naukowców prowadzą do kilku interesujących wniosków.

Przede wszystkim, wpływ poszczególnych rodzajów aktywności fizycznej na zdrowie jest ściśle zależny od indywidualnych cech organizmu danego człowieka. Generalnie, bieganie angażuje większą ilość mięśni i jest bardziej męczące, jednak nie jest wskazane dla osób z zaawansowanymi chorobami płuc czy refluksem, ze względu na podskakiwanie treści żołądka; biegać nie powinny również osoby z wadami sylwetki – np. różnicą w długości nóg lub poważną skoliozą.

Z drugiej strony, na rowerze można jechać stosunkowo dłużej – organizm wolniej się męczy, a wydajność po chwili odpoczynku i podjęciu dalszego wysiłku jest wyższa niż w przypadku biegania. Warto jednak pamiętać, że rower nie jest wskazany przy hemoroidach, a także schorzeniach stawów, zwłaszcza kolan czy bioder, bądź kręgosłupa; wyjątkiem jest tu rower stacjonarny, zapewniający prostą postawę podczas jazdy i często stosowany w rehabilitacji. Ogólnie, rower lepiej wpływa na zdrowie układu kostnego i jest sportem mniej forsownym, jednak przez to jest również mniej skuteczny podczas odchudzania niż bieganie.

Wybór zależy zatem zarówno od stanu zdrowia konkretnej osoby, jak i celu, jaki stawia sobie w związku z uprawianiem sportu.

Leave a Reply